یکی از مهندسان شرکت SpaceX با نام کیت تایس ضمن پخش اینترنتی یک برنامه در روز ۳ سپتامبر (۱۳ شهریورماه) با محوریت جدیدترین ماموریت ماهواره‌ای استارلینک جزئیات مربوط به تست آزمایشی سرویس اینترنت استارلینک را موردتائید قرار داد. به گفته خانم تایس میزان تاخیر در سرویس شرکت SpaceX به اندازه‌ای کم است که امکان اجرای سریع‌ترین بازی‌های چندکاربره آنلاین در بستر شبکه را فراهم می‌کند. همچنین سرعت دانلود این سرویس طی تست‌های انجام شده از مرز ۱۰۰ مگابیت برثانیه نیز فراتر رفته است. به گفته وی سرعت دانلود این سرویس به اندازه‌ای سریع است که پخش همزمان چندین ویدیوی اچ‌دی را امکان‌پذیر نموده و کماکان بخشی از فضای پهنای باند به‌صورت آزاد در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

ارتباطات اینترنتی فعلی در مناطق روستایی با پوشش‌دهی ضعیف معمولا از روش‌های ماهوار‌ه‌ای سنتی یا خدمات محدود مبتنی بر شبکه تلفن‌همراه استفاده می‌کنند. کلیه کاربران این سرویس‌ها اذعان می‌کنند که نیاز هر ۲ پارامتر فوق بسیار فراتر از ظرفیت اکثر گزینه‌های موجود در مقطع فعلی است. هدف پروژه استارلینک ارسال ماهواره به فضای پایینی مدار زمین است. مزیت این ماهواره‌ نسبت به نمونه‌های قدیمی‌تر مستقر در فواصل دوردست از زمین این است که ماهواره جدید می‌تواند سیگنال‌های خود را از فواصل بسیار نزدیک‌تر به زمین ارسال نماید.

به گفته خانم تایس اگرچه تاکنون این سرویس طی تست‌های خصوصی و آزمایشی عملکرد چشمگیری از خود ارائه نموده است؛ اما کمپانی کماکان امیدوار است که با گذر زمان و اعمال برخی به‌روزرسانی‌ها این سامانه از امکانات و ظرفیت‌های بیش‌تری بهره‌مند شود. وی همچنین خاطرنشان کرد که SpaceX اخیرا نخستین ارتباط میان ماهواره و فضاپیمای استارلینک را با موفقیت برقرار نموده است. این ارتباط قادر به انتقال صدها گیگابایت داده میان ماهواره‌ها از طریق لیزر نوری است. این ارتباط رکورد سریع‌ترین اتصال بین ماهواره‌ای در جهان را به خود اختصاص داد. این ارتباط یک قابلیت کلیدی برای شبکه به‌شمار می‌رود؛ شبکه‌ای که عملکرد آن بر حفظ ارتباط میان ماهواره‌های استارلینک در مدار اطراف زمین متکی خواهد بود.

تست خصوصی و آزمایشی این سرویس اساسا برای کارمندان SpaceX مقدور بوده و این فرآیند با هدف کمک‌ به کارکنان جهت تنظیم نمودن دقیق شبکه هنگام آنلاین شدن آن برای نخستین بار اجرا می‌شود. اما به گفته کیت تایس برنامه تست عمومی پروژه استارلینک احتمالا در اواخر سال جاری کلید خواهد خورد. شرکت SpaceX از علاقه‌مندان به مشارکت در این برنامه درخواست کرده تا از طریق مراجعه به وبسایت استارلینک درخواست خود را ثبت نمایند. اطلاعات لو رفته از وبسایت مذکور در اوایل سال جاری به تشریح سازوکار تست عمومی سرویس هنگام را‌ه‌اندازی آن پرداخته بود.

نوشته SpaceX راه‌اندازی آزمایشی اینترنت استارلینک با سرعت بیش از ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه را تایید کرد اولین بار در اخبار فناوری و موبایل پدیدار شد.

منبع

تمامی مطالب به صورت rss از وب سایت های مرجع دریافت شده است .